Menu

"خرید دین" ابزاری نوین در بازار سرمایه

"خرید دین" ابزاری نوین در بازار سرمایه

 اوراق خرید دین از جمله ابزارهای تأمین مالی مبتنی بر بدهی است. در انتشار اوراق مبتنی بر بدهی، منابع لازم از طریق انتشار اوراق در بازار سرمایه جذب شده و مشابه تسهیلات مالی، مبلغ آن به مجموع بدهی‌های شرکت اضافه می‌گردد. اوراق بهادار در بازار سرمایه معمولاً با سررسید بیش از یکسال منتشر می‌شوند. در طول عمر اوراق، متقاضی تأمین مالی موظف به پرداخت سود به دارندگان اوراق می باشد. در مباحث مالی مبتنی بر عقود اسلامی، تعیین پشتوانه برای انتشار هریک از اوراق بدهی ضروری است.

فاطمه خان احمدی مدیر طراحی ابزارها و مهندسی مالی تامین سرمایه نوین، در گفتگویی کوتاه با روابط عمومی تأمین سرمایه به سوالاتی پیرامون این ابزار نوین پاسخ می‌گوید.

تعریف اوراق خرید دین:

در تأمین مالی از طریق اوراق خرید دین مشابه تسهیلات خرید دین در سیستم بانکی اقدام می‌شود و مطالبات متقاضی تأمین مالی مبنای انتشار اوراق قرار می‌گیرد. به این ترتیب که ارزش مطالبات مدت‌دار متقاضی تأمین مالی از طریق انتشار اوراق، تأمین شده و در اختیار وی قرار می‌گیرد. تفاوت اوراق خرید دین با خرید دین در سیستم بانکی، عرضه اوراق در بازار سرمایه است.

اوراق خرید دین به منظور خرید مطالبات ریالی مدت‌دار اشخاص حقوقی از اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از عقود مبادلهای از قبیل فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و جعاله (به استثنای سلف) منتشر می‌شود. با انتشار اوراق مذکور، بنگاه‌های اقتصادی (بعنوان بانی) می‌توانند مطالبات و اسناد مدت دار خود را به کسر فروخته و مشکل نقدینگی خود را مرتفع سازند.

مطالبات مبنای انتشار اوراق خرید دین باید دارای چه شرایطی باشد؟

1) از تاریخ ایجاد مطالبات، حداقل 10 درصد مدت قرارداد سپری شده و اقساط سررسید شده، وصول شده باشد.

2)متقاضی تأمین مالی نمی‌تواند بیش از 50 درصد خالص مطالبات خود را مبنای انتشار اوراق قرار دهد.

3)متقاضی تأمین مالی نمی تواند مطالبات خود از سهامداران شرکتهای زیرمجموعه و هم گروه را مبنای انتشار اوراق قرار دهد.

4)مطالبات مبنای انتشار شامل مطالبات با وثیقه رهنی نباشد.

5)سررسید مطالبات نباید کمتر از یکسال باشد.

متقاضی تأمین مالی از طریق اوراق خرید دین باید چه شرایطی داشته باشد؟

مشابه سایر اوراق بهادار مبتنی بر بدهی، بایستی از توانایی کافی در بازپرداخت تعهدات خود برخوردار باشد؛ بعلاوه اینکه باید دارای حداقل دو سال سابقۀ فعالیت سودآور در زمینۀ قراردادهای مبنای مطالبات باشد و اظهارنظر بازرس و حسابرس بانی در خصوص صورت‌های مالی دو سال مالی اخیر آن مردود یا عدم اظهارنظر نباشد.

تامین مالی از طریق اوراق خرید دین برای چه شرکت هایی مناسب است؟

این اوراق برای شرکت‌هایی مناسب است که دارای مطالبات با سررسید بیش از یکسال هستند، عواید مستمر حاصل از مطالبات براساس قرارداد مربوط پیش بینی و محقق می گردد بعلاوه اینکه وثایق مطالبات مذکور، از نوع وثایق رهنی نیست نظیر شرکت‌های لیزینگ و بانک‌ها.

 

  • Gallery
  • Comments

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

  • 11 دی 1396
  • نویسنده: novinibUser
  • تعداد نمایش ها: 1273
  • نظرات: 0
دسته ها: Uncategorized
رتبه بندی این مطلب:
5/0
Print

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x